Psycholog dziecięcy

Rozwód rodziców a emocje dziecka

mgr Adriana Podejma
Psycholożka | Pedagożka

Rozwód rodziców to dla dzieci jedno z najtrudniejszych doświadczeń, które często budzi wiele emocji – od smutku i lęku po złość i poczucie winy. W tak trudnym czasie najważniejsza zasada, którą powinni kierować się rodzice, to dać dziecku pełne prawo do przeżywania wszystkich emocji, jakie pojawią się w związku z rozstaniem rodziców. Ważne jest, aby stworzyć przestrzeń, w której dziecko może swobodnie zadawać pytania i uzyskiwać na nie szczere, dostosowane do jego wieku odpowiedzi.

Jedną z najważniejszych zasad, którą rodzice powinni przekazać dziecku, jest zapewnienie, że rozwód nie jest jego winą. Dziecko nie mogło zrobić nic, aby temu zapobiec. Ważne jest również, aby wyjaśnić, że choć rodzice rozwodzą się jako małżeństwo, to zawsze będą rodzicami, którzy kochają i wspierają swoje dziecko bez względu na okoliczności.

Pomocnym narzędziem w przechodzeniu przez ten proces mogą być także książki. Wiele z nich skierowanych jest zarówno do rodziców, jak i dzieci. Zawierają one nie tylko porady dla dorosłych, jak wspierać dziecko w czasie rozwodu, ale także opowiadania czy historyjki, które pomagają dzieciom zrozumieć, że nie są same w swoich doświadczeniach. Książki te często przedstawiają bohaterów w podobnej sytuacji, z którymi dziecko może się utożsamić. Czytanie takich opowieści pomaga maluchom wyrażać emocje i radzić sobie z trudnymi przeżyciami.

Poniżej chciałabym polecić kilka wartościowych książek, które mogą pomóc zarówno rodzicom, jak i dzieciom w przejściu przez trudny proces rozwodu. Każda z nich oferuje inne podejście i perspektywę, dlatego warto sięgnąć po te pozycje, które będą najbardziej odpowiednie dla Waszej rodziny.

“Będzie inaczej. O rozstaniu rodziców. Książki, które dają siłę”
Bohaterem książki jest kilkuletnie dziecko, które musi zmierzyć się z decyzją rodziców o rozwodzie. Narracja pozwala młodym czytelnikom utożsamić się z bohaterem i przeżywać z nim trudne emocje, takie jak smutek, złość czy lęk, ucząc, że są one naturalne i z czasem przeminą. Książka przekazuje ważne przesłanie: choć rodzice mogą mieszkać osobno, ich miłość i obowiązki wobec dziecka pozostają niezmienne.
„Będzie inaczej” to wsparcie dla dziecka w trudnym czasie i cenne źródło wiedzy dla rodziców, jak wspierać jego rozwój emocjonalny.

“Rozwód to jeszcze nie koniec świata” Agnieszki Kazały
Czy rozwód to coś dobrego? Z pewnością jest trudny, zwłaszcza dla dzieci. Czasami jednak to jedyne rozwiązanie. Jak radzić sobie z emocjami? Czy dziecko bez obojga rodziców jest gorsze? Jak powinni zachować się przyjaciele dziecka w takiej sytuacji?
Bajka terapeutyczna dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Na przykładzie mieszkańców afrykańskiej sawanny opowiada o trudnych tematach, takich jak rozwód, tolerancja, akceptacja, alimenty, adopcja i rodzina patchworkowa. Małe Lwiątko i jego rodzina przeżywają kryzys, a inne zwierzęta próbują zrozumieć zmiany. Czy im się uda?

“Przetrwać burzę. Jak pomóc dziecku, gdy jego rodzina przechodzi kryzys?”
Przewodnik dla dzieci i rodziców, którzy mierzą się z rozwodem. Książka odpowiada na kluczowe pytania: jak rozmawiać z dzieckiem o rozstaniu, jak wspierać je emocjonalnie i przygotować na zmiany. Część dla dzieci zawiera opowiadanie o Małgosi, której rodzice się rozstają, wzbogacone o wyjaśnienia pomagające zrozumieć własne emocje i sytuacje. Dla dorosłych przygotowano wskazówki dotyczące rozmów z dziećmi, reagowania na ich lęki oraz budowania poczucia bezpieczeństwa.
Książka jest wsparciem w trudnym czasie i pomaga łagodniej przejść przez kryzys.

“Kiedy rodzice się rozstają. Jak wspierać dziecko w czasie separacji lub rozwodu”
Praktyczny poradnik Natalii Minge, psycholożki i autorki książek o rodzicielstwie, który wspiera rodziny w trudnym czasie rozwodu czy separacji. Książka dostarcza wskazówek, jak rozmawiać z dzieckiem o rozstaniu, radzić sobie z emocjami i budować zdrowe relacje z drugim rodzicem.
Poradnik pomaga rodzicom zrozumieć, jak wspierać dziecko, zapewniając mu poczucie bezpieczeństwa. Zawiera praktyczne narzędzia oparte na Rodzicielstwie Bliskości i Porozumieniu Bez Przemocy, które ułatwiają przejście przez trudne zmiany z empatią i troską.

Zachęcam również do samodzielnego poszukiwania książek, które będą dostosowane do wieku dziecka, specyficznego kontekstu rozwodowego oraz zgodne z przekonaniami rodziców. Warto poświęcić chwilę na wybór lektury, która nie tylko wesprze dziecko w zrozumieniu sytuacji, ale także pomoże mu odnaleźć poczucie bezpieczeństwa i stabilności w nowej rzeczywistości.

Psycholog dziecięcy

Warto również rozważyć skorzystanie z porady psychologa dziecięcego zarówno przed, jak i po rozmowie z dzieckiem o rozwodzie, a także w trakcie całego procesu. Specjalista pomoże rodzicom lepiej zrozumieć emocje dziecka i zaoferować mu wsparcie, którego potrzebuje w trudnym momencie. Taka pomoc może być nieoceniona w budowaniu poczucia bezpieczeństwa u dziecka i w procesie radzenia sobie z trudnymi uczuciami, które mogą się pojawić.